02 Ekim 2018 Salı 22:29 EKONOMİ

SAMSUN VALİSİ KAYMAK KAMUDA ALINAN TASARRUF TEDBİRLERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Samsun Valisi Kaymak kamuda alınan tasarruf tedbirleri ile ilgili açıklama yaptı

Samsun Valisi Osman Kaymak 4'üncü Dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısında kamuda alınacak tasarruf tedbirleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Samsun Valisi Osman Kaymak, kamuda alınacak tasarruf tedbirleri ile ilgili konuştu. Samsun Valiliğince düzenlenen 4'üncü Dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısında açıklama yapan Samsun Valisi Kaymak, dönemin artık tasarruf devri olduğuna dikkati çekti.


Kamuda alınan tasarruf tedbirlerinden eğitim, güvenlik ve sağlık yatırımlarının etkilenmeyeceğini belirten Samsun Valisi Osman Kaymak, 4'üncü Dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısında, başlayan diğer yatırımlarında tamamlanacağını vurguladı.

Alınan tasarruf tedbirleri kapsamında yatırımlarda kısıtlamaya gidileceğini belirten Vali Osman Kaymak, özellikle eğitim, sağlık ve güvenlik yatırımları dışında kalan yatırımlar için, "Başlamış işler daha dikkatli seçilecek. Tasarrufa uymamız gerekiyor. Kamu yatırımlarında ihtiyaç olmayan yatırımların önerilmemesi gerekiyor. İlimizde sağlık kuruluşları ile ilgili devam eden yatırımlarda iptal ya da erteleme söz konusu değildir. Planlanan yatırımlar devam etmektedir. " dedi.

Samsun Valisi Osman Kaymak gerçekleşen toplantıda ayrıca Samsun'da 238 projeye henüz başlanılmadığını belirterek, yatırım ve projelerle ilgili de şu bilgileri verdi.

"İl Koordinasyon Kurulu toplantısı için yatırımcı kurum ve kuruluşlardan ve belediyelerden alınan raporlara göre, Eylül 2018 itibariyle ilimiz genelinde 1.030 proje bulunmakta olup, bunun 583’ü yatırımcı kurum ve kuruluşlarınca, 447’si belediyelerimizce yürütülmektedir.
 Bu projelerin toplam maliyeti 6 milyar 709 milyon liradır. Bu projelere 2018 yılında 2 milyar 433 milyon lira ödenek tahsis edilmiştir. Uygulama sonucunda bu ödenekten 1 milyar 25 milyon lira kullanılmıştır. Nakdi gerçekleşme oranı yüzde 42’ye tekabül etmektedir. Bu kapsamda, il genelinde genel ve özel bütçeli kuruluşlar ile belediyelerin yürüttüğü 1.030 projeden 276’sı dönem sonu itibariyle (Eylül ayı sonu itibariyle) tamamlanmış, 472’si yıllara sari olarak devam etmekte, 44’ü ihale aşamasına gelmiş olup, 238 projeye ise henüz başlanmamıştır."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER