26 Eylül 2018 Çarşamba 17:20 EKONOMİ

SAMSUN'DA BU KAMU YATIRIMLARI TASARRUF TEDBİRLERİ KAPSAMINDA DURDURULDU

Samsun'da bu kamu yatırımları tasarruf tedbirleri kapsamında durduruldu

Samsun Haber- Samsun'da hükümetin aldığı tasarruf tedbirleri kapsamında kamu yatırımlarının büyük bir çoğunluğu durduruldu. Samsun'da tasarruf tedbirleri kapsamında durdurulan kamu yatırımları..

Samsun'da kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında ihalesi yapılmış ama başlanmamış kamu yatırımları başta olmak üzere ihalesine çıkılmamış büyük projelerin tamamı durduruldu.


Alınan tasarruf tedbirleri kapsamında başta yüksek bedelli Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere kapsama giren ihaleler ile  kara yolları ve sulama işleri gibi önemli sayılabilecek çok sayıda ihalenin durdurulduğu gündeme geldi.  

Kamuda tasarruf tedbirleri ile ilgili olarak alınan kararlar ve talimatlar ilgili bakanlık ve kurumlara gönderilirken Samsun'da özellikle Sağlık Bakanlığı tarafından ilçelerde ihalesi yapılan hastane yatırımlarının da alınan tedbirler kapsamında yapım işinin durdurulduğu bildirildi. Sağlık Bakanlığı'nın Samsun'un Salıpazarı, Atakum, Canik, Tekkeköy ve Kavak ilçelerinde yapımı planlanan hastane yatırımlarının, kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında durdurulduğu öğrenildi.

Samsun-Ankara Hızlı Tren projesinin de tasarruf tedbirlerine takıldığı bununla birlikte ihalesi yapılan Samsun Şehir Hastanesi yapımının da beklemeye alınan yatırımlar arasında olduğu bildirildi.

Hükümetin, kamu yatırımlarında fiziki tamamlanma oranı yüzde 50-60'ın altında kalan, ihalesi yapılan ancak yapımına başlanılmayan, ihalesine çıkılmamış diğer tüm yatırımları tasarruf tedbirleri kapsamında durduruldu. Kamunun, 2019 bütçesi çerçevesinde hem devam eden ve ihaleye çıkılacak yapım işlerine yönelik bir önceliklendirme yapacağı daha önce açıklanmıştı. Geçmişte yapılan önceliklendirmelerde, stratejik önem verilen projeler ile yapımı tamamlanma aşamasına yakın işlere ödenekler hızlandırılmış, diğerlerinin ödenekleri kısılmış ya da durdurulmuştu.
Kaynak:SamsunKentHaber

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

cevdet

27 Eylül 2018 Perşembe 11:06

hersey güzel olacak az sabır

DİĞER HABERLER