03 Eylül 2021 Cuma 11:13 GÜNCEL

CENGİZ HOLDİNG SAMSUN'A KATOT BAKIR VE KİMYASAL GÜBRE TESİSİ YAPACAK

Cengiz Holding Samsun'a katot bakır ve kimyasal gübre tesisi yapacak

Samsun'a Cengiz Holding tarafından 300 kişinin istihdam edileceği katot bakır ve kimyasal gübre üretimi yapacak bir tesisin yapılması ile ilgili karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Samsun'a Eti Bakır İşletmeleri tarafından katot bakır ve kimyasal gübre üretimi yapacak bir tesis yapılacak. Devlet ise söz konusu yatırıma proje bazlı destekler verecek.


Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile yayımlanan karara göre, Samsun'a Eti Bakır A.Ş tarafından katot bakır ve kimyasal gübre üretimi tesisi yapılacak, tesisin yapılması için de devlet enerjiden, vergi indirimine, nitelikli personel alımına kadar her konuda yatırımcıya destek verecek.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararda, Cengiz Holding tarafından yapılacak, katot bakır ve kimyasal gübre tesisi için proje bazlı verilecek destekler, vergi indirimi yüzde 100, yatırıma katkı oranı yüzde 80,sigorta primi, işveren hisse desteği azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıl, gelir vergisi stopaj desteği 10 yıl, nitelikli personel desteği azami 20.000.000 TL, enerji desteği işletmeye geçiş tarihinden itibaren 10 yıla kadar 75.000.000 TL'yi aşmamak üzere enerji tüketim harcamalarının yüzde 50'si, KDV istisnası, KDV iadesi, Gümrük Vergisi muafiyeti, olarak belirtildi.

Yıllık 15 bin ton katot bakır ve yıllık 250 bin DAP Gübre üretim kapasitesi olacak olan tesisin öngörülen sabit yatırım tutarı ise 1.572.281.000 TL olacak. Yapılacak tesiste ise 300 kişi istihdam edilecek.
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Mert

03 Eylül 2021 Cuma 14:14

Desenize artık Samsunsporlu futbılcular ve taraftarlar daha nefes alacak.

DİĞER HABERLER